Panama i Kostaryka

Kraje te opisujemy łącznie, gdyż są dość podobne, a dodatkowo w Panamie spędziliśmy jedynie kilka godzin. Po zawirowaniach na lotnisku w Bogocie dotarliśmy do Panama City z dwudziestoczterogodzinnym opóźnieniem. Z czego najbardziej znana jest z Panama? Oczywiście z kanału pomiędzy Pacyfikiem a Atlantykiem. I z czego jeszcze? Z panamskich kapeluszy! (produkowanych nota bene w Ekwadorze).

PanamaKostaryka (1)

Na zwiedzanie Panama City mieliśmy jedynie kilka godzin, ale dzięki naszemu servasowemu znajomemu i jego samochodowi czas ten okazał się wystarczający. Zobaczyliśmy wszystkie najważniejsze miejsca: Kanał Panamski, Most Ameryk, nowoczesną część miasta przypominającą Miami i starą przypominającą Havanę. Jest również ulica z burdelami, przeznaczonymi dla Gringos (Amerykanów) pracujących przy obsłudze kanału.

PanamaKostaryka (2)

Wyjechaliśmy około godziny 23, tak żeby granicę pomiędzy Panamą a Kostaryką przekraczać około godziny 7 rano (w nocy granica jest zamknięta). Pierwszy raz w czasie naszej podróży przydały nam się nasze żółte książeczki z potwierdzeniem szczepień przeciwko chorobom tropikalnym. Kontrole na granicach pomiędzy krajami Ameryki Środkowej są bardzo uciążliwe i trwają z reguły dość długo. Poza tym, jako biali byliśmy prawie zawsze głównymi podejrzanymi o przemyt czegokolwiek. Dodatkowo, na każdej granicy musieliśmy uiścić opłatę zarówno wjazdową, jak i wyjazdową. Co prawda to z reguły tylko kilka dolarów, ale kraje w tej części świata są bardzo małe, więc granice przekracza się dość często.

PanamaKostaryka (3) PanamaKostaryka (4) PanamaKostaryka (5)

Kostaryka do końca życia będzie nam się kojarzyła ze wspaniałą przyrodą, z kontaktem z naturą, z małpami, tukanami i wielkimi iguanami. Mieszkaliśmy w San Jose u Marioli i Luisa, rodziców naszego przyjaciela. Czas mieliśmy zorganizowany znakomicie – wycieczka na aktywny wulkan i do parku Poas, na plantację kawy Britt, weekend w Jaco nad Pacyfikiem, latynoska impreza z gorącą salsą i próbowanie surowych, żółwich jaj. A wszystko to w wyborowym towarzystwie.

PanamaKostaryka (6) PanamaKostaryka (7) PanamaKostaryka (8)PanamaKostaryka (9) PanamaKostaryka (10)

Galeria zdjęć - Panama i Kostaryka

Zobacz więcej  

Informacje

Zobacz więcej